Užijte si léto bez zbytečných požárů
Letní teplé počasí s nízkým počtem dešťových srážek zvyšuje nebezpečí vzniku požárů. Nadměrné vysychání lesů, luk a polí usnadňuje vznik a rychlé šíření požárů ve volné přírodě. Ušetřeny nezůstávají ani osamocené stromy, které při letních bouřkách může zasáhnout blesk. Hlavní příčinou vzniku požárů v těchto dnech je lidská nedbalost. Nejčastěji vznikají požáry z důvodu špatného zabezpečení či nedohašení ohniště nebo odhozením nedopalku cigarety do volné přírody.
Pozor na:
- odhozené cigaretové nedopalky do volné přírody,
- skleněné předměty a sklo, z nichž se vlivem slunečního záření může stát lupa a zapálit suchou trávu, hořlavé předměty i stavby,
- zapalovače nechané ve vozech, na verandách a balkonech; vlivem slunečního záření může dojít k výbuchu a následnému požáru,
- jiskry, které při silném větru odlétají z ohniště či grilu,
- stodoly a kůlny, kde se skladuje uhlí, vlhké seno a sláma na hromadách v nevětraných prostorách; může snadno dojít k samovznícení.
Doporučení při opékání, pálení táboráků a grilování
- Nerozdělávejte oheň ve vzdálenosti menší než 50 m od okraje lesa, v blízkosti zástavby, ve vysoké trávě, v blízkosti stromů atd.
- K rozdělávání ohně využijte tábořiště, ohniště, krby.
- Místo pálení vždy ohraničte zeminou nebo kameny a izolujte od okolní trávy.
- Oheň nikdy nerozdělávejte pomocí hořlavých kapalin.
- Při pálení a grilování mějte u sebe základní hasební prostředky – vodu, písek nebo hasicí sprej, popř. lopatu a rukavice.
- Při náhlé změně počasí, především silném větru, oheň ihned uhaste.
- Neuhašená ohniště nikdy neponechávejte bez dozoru dospělé osoby.
- Ohniště po ukončení pálení či grilování vždy řádně uhaste, prolijte vodou nebo zasypte zeminou.
- V období sucha ohniště kontrolujte i v průběhu následujícího dne, popřípadě opět prolijte vodou.
- Nenechávejte děti v blízkosti otevřeného ohně bez dozoru dospělé osoby.
- Pokud dojde k zapálení oděvu, který máte na sobě, a není po ruce dostatek vody k uhašení, zachovejte klid, zastavte se, lehněte si na zem a „válejte sudy”, čímž dojde k zamezení přísunu kyslíku a uhašení ohně. Zasaženou osobu můžete přikrýt kusem oděvu nebo deky z přírodního materiálu. Dejte pozor na látky z umělých vláken, které by se mohly přiškvařit na tělo!
Jak snížit riziko požáru při sklizni obílí
- Obilí sklízejte přednostně v rizikovějších místech, například v blízkosti železničních tratí a veřejných komunikací.
- Dbejte na řádný technický stav mechanizačních prostředků pro sklizeň a uskladňování obilí.
- Stroje vybavte hasicími přístroji.
- U mechanizace se spalovacími motory, při práci v prostředí s hořlavými látkami, je nutné mít výfuky techniky opatřeny účinnými lapači jisker.
- Mějte připravenou v blízkosti zásobu vody v cisterně nebo traktor s pluhem k případnému oborání ohniska požáru na poli.